Bardzo istotne jest, żeby na każdym etapie produkowania oraz dystrybucji artykułów żywnościowych zachować zasady higieny oraz bezpieczeństwa. W sytuacji nietrzymania się wspomnianych zasad, może dojść do poważnych niedociągnięć, a w ich wyniku do zatruć czy epidemii.

badania porównawcze

Autor: badania porównawcze
Źródło: www.tuv.com

Na straży przestrzegania właściwych norm oraz przepisów stoją systemy przygotowane przez specjalistów i stosowane przez wszystkie jednostki, które posiadają styczność z środkami spożywczymi.Haccp pomaga eliminować realne zagrożenia

Haccp jest trybem, którego zadaniem okazuje się poznanie oraz oszacowanie zagrożeń, jakie mogłyby występować w dowolnym etapie produkcji czy transportu żywności. System pomaga też odkryć sposoby na eliminację punktów zagrożenia i zapewnienia artykułom spożywczym idealnej jakości pozostającej w zgodzie z bezpieczeństwem i higieną. Na chwilę obecną wymogiem wprowadzania systemu haccp obejmowane są wszystkie zakłady, które trudnią się produkcją lub rozpowszechnianiem produktów spożywczych. W każdym przedsiębiorstwie bywa powołany określony zespół, który trudni się określaniem zagrożeń, ograniczaniem ich i prowadzeniem stosownej dokumentacji.

IFS – europejski standard, który pomaga zawiązać współpracę handlową

certyfikacja, iso

Standardem bezpieczeństwa żywności, jaki bezpośrednio nawiązuje do Haccp jest Ifs. Jest to międzynarodowy wzorzec, który powstał na początku XXI wieku w celu synchronizowania zasad Wrocław (polecamy https://www.forsel.pl/kredyty-dla-firm/kredyt-obrotowy) kryteriów, którymi oceniani mieli być dostawcy produktów żywnościowych. Wdrożenie standardu Ifs oblizuje do wcześniejszego zastosowania systemu Haccp, jak także przeprowadzenia dokumentacji pochodzenia zaopatrzenia i oznaczenia i eliminowania zagrożeń związanych z higieną żywności. Standard IFS (ifs!) cieszy się wielkim uznaniem w Niemczech oraz Francji, przez co bywa w tych krajach bardzo przestrzegany.


Zabierz swych pracowników na szkolenia

Zarówno właściciele zakładów zajmujących się wytwarzaniem oraz obrotem żywnością, jak ich pracownicy, mogą brać udział w szkoleniach oraz kursach tyczących wdrażania norm bezpieczeństwa i higieny żywności. Na takich szkoleniach można zdobyć dużo ciekawych wiadomości dotyczących norm i standardów mających zastosowanie przy pracy z żywnością, jak też przygotować się do wprowadzenia systemu w swoim przedsiębiorstwie.
Jeżeli zamierzasz otworzyć działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą albo produkcją żywności, musisz zadbać o odpowiednie standardy
Tagi: